Czym jest odontologia oraz kurowanie kanałowe?

Stomatologia jest gałęzią nauk o zdrowiu zajmującą się wykrywaniem, kuracją oraz zapobieganiem chorób narządu żucia; jaki obejmuje zęby, dziąsła, podniebienie, śluzę ustną oraz gruczoły ślinowe. Dentysta bada też inne struktury, takie jak wargi innymi słowy migdałki. Słowo stomatologia pochodzi od greckiego słowa stoma, jakie oznacza usta.

Potocznie dentysta to dentysta, a to z kolei słowo pochodzi z łacińskiego dent, innymi słowy ząb. Stomatolog wobec tego to doktor narządów żucia, którymi są: wargi, język, ozębna, podniebienie, śluz ustny, dno jamy ustnej, gruczoły ślinowe, migdałki i gardło. Zważywszy że usta są położone między szyją, splanchnocranium i czaszką, dentysta ma obowiązek posiadać rozległą wiedzę lekarską z rozmaitych dyscyplin, jak na przykład: anatomia patologiczna, anatomia człowieka, histologia, fizjologia, patologia, mikrobiologia oraz farmakologia – tyczy się to każdego, zarówno ortodonty, jak oraz chirurga – znacznie więcej na chirurgia stomatologiczna. Poza tym ma obowiązek być doświadczony w innych dziedzinach istotnych do wypełniania własnego zawodu.

Tytuł lekarza stomatologii przyznaje się wobec tego specjaliście który zajmuje się przypadkami mającymi związek z jamą ustną. Nie należy przy tym zapominać że choroba jamy ustnej może wpłynąć również na szyję, twarz i samą czaszkę. Nie jest zatem do ukrycia, że każda wizyta u takiego lekarza jest niezwykle kosztowna. W niektórych państwach część zabiegów u dentysty jest pokryta ubezpieczeniem, a co za tym idzie, darmowa.

Warto też przeczytać